Simptomi epilepsije

Ako se pas čudno ponaša, postaje nemiran, izgubi koordinaciju i odjednom padne na pod te „pliva na suhom“ i nije svjestan okoline, on ima napadaj. Ako se takav slučaj nerijetko ponavlja, pas boluje od epilepsije. Bitno je napomenuti da epileptičan napadaj nije isto što i epilepsija. Napadaj je simptom koji ima široki spektar uzroka, od toksina, otrova, bolesti jetre, bubrega ili srca, moždani ili srčani udar, tumori, ozljede glave, dok je epilepsija kronična bolest koja označava da se napadaji ponavljaju. Epileptičan napadaj nastaje zbog pretjerane ekscitacije neurona koji se nalaze u velikom mozgu.

Epilepsija može biti idiopatska te je kao takva najčešća kod pasa. Ona pogađa pse stare između 6 mjeseci i 6 godina starosti, a uzrok nije poznat. Smatra se kako je ova vrsta epilepsije rezultat genetskih i okolišnih čimbenika. Ponavljani napadaji u pasa s normalnim neurološkim pregledom, gdje ne postoje poznate strukturne abnormalnosti mozga, metaboličke bolesti ili izloženost toksinima se često opisuju kao oblik idiopatske epilepsije. Intrakranijalna (strukturalna ili simptomatska) epilepsija je uzrokovana oštećenjem moždanih struktura (ozljeda, infekcija, tumori ili degenerativne bolesti mozga). Oštećenja su vidljiva magnetskom rezonancom ili analizom cerebrospinalne tekućine. Sistemski metabolički ili nutritivni poremećaji su ekstrakranijalni uzroci reaktivne epilepsije. Reaktivne napadaje zapravo ne smatramo oblikom epilepsije zato što u tom slučaju nije riječ o poremećaju mozga nego o disbalansu organizma (otrovanja, poremećaji elektrolita ili poremećaji razine glukoze u krvi).

pas ima epilepsiju

Postoje dvije osnovne vrste epileptičnih napadaja: generalizirani i žarišni. Generalizirani napadaji obuhvaćaju obje strane mozga, a manifestiraju se trzanjem psećih nogu te cijelog tijela. Žarišni napadaji potječu iz jednog dijela mozga i utječu samo na jednu stranu tijela ili određeni dio tijela. Refleksni epileptični napadaji kod pasa su napadaji koji nastaju zbog određenih podražaja iz okoline, a koji provociraju osjetila i stvaraju određenu percepciju (npr. kao kod ljudi treptajuće svjetlo; kod nekoliko pasa je utvđeno da je motorna kosilica izazvala refleksne napadaje). Podražaji koji stimuliraju refleksne napadaje individualni su za svakog psa. Oni obično nastaju nekoliko sekundi od djelovanja podražaja koji ih je izazvao i najčešće se manifestiraju generaliziranim napadajima. Napadaji se pojavljuju u vremenu kada je mozak aktivan, kao što je pri nekom uzbuđenju životinje, hranidbe ili kada životinja ide spavati ili se budi. Unatoč dramatičnoj i nasilnoj pojavi napadaja, napadaji nisu bolni, iako pas može osjetiti zbunjenost i paniku.

Tri su razdoblja koja možemo klinički prepoznati tijekom napadaja. Prodromalno razdbolje prethodi napadaju i tada se pas skriva, traži dodatnu pažnju i zaklon kod vlasnika, postane nervozan i cvili. Neki psi mogu izgledati omamljeno, kao da su se tek probudili i jednostavno zure u prazan prostor. Napadaj ili iktus je razdoblje (u trajanju od nekoliko sekundi do minuta) u kojemu traje epileptični napadaj. Pas tada obično padne s nogu na pod, počne se nekontrolirano tresti, povlači glavu unatrag i pojavljuje mu se pjena na ustima. Neki psi potpuno izgube svijest te mogu pretjerano sliniti ili nenamjerno urinirati i deficirati, što ukazuje da je kliničko očitovanje napadaja individualno i ovisi od psa do psa. Nakon napadaja slijedi tzv. postiktalno razdoblje u kojemu slijedi oporavak. Pas nakon napadaja može biti zbunjen i dezorijetiran. Može biti nemiran, a ponekad čak i agresivan. Katkad oporavak slijedi odmah, no dio pasa pokazuje mnoštvo znakova odstupanja neuroloških funkcija od normale, što može trajati i do dva dana. Ne postoji povezanost između oblika i trajanja napadaja s oblikom i trajanjem postiktalnog razdoblja.

pas ima epilepsiju

Što učiniti kada pas dobije epileptični napadaj?

Ako ste pored psa koji ima epileptični napadaj, ostanite pribrani i mirni. Pomaknite namještaj koji se nalazi u blizini psa kako se ne bi ozlijedio. Psa koji ima napadaj se ne smije dirati niti mu se smije išta stavljati u usta jer on nikada neće progutati vlastiti jezik, kao što je to slučaj kod ljudi. Diranjem psa i njegovih usta se može samo pogoršati stvari i pas će možda nenamjerno ugristi bilo koga tko se našao pored njega u vrijeme napadaja. Svjetla se trebaju ugasiti i treba se isključiti bilo kakva muzika da bi se smanjio utjecaj okolnih podržaja na pseći mozak. Probajte, koliko god ste u mogućnosti, mjeriti vrijeme napadaja te zapamtiti kako se pas ponašao tijekom i poslije napadaja. Probajte nježno govoriti svome psu da se osjeća sigurno i izbjegavajte bilo kakve dodire odmah nakon napadaja jer bi Vas pas mogao nenamjerno ugristi.

Čim napadaj završi, odmah odvedite psa veterinaru. Veterinar će na temelju medicinske povijesti bolesti te fizičkog i neurološkog pregleda psa, pokušati otkriti uzrok napadaja. Uzet će uzorke krvi i urina te ih dati na analizu. Veterinar u mogućnosti će provesti elektrokardiogram (EKG) kako bi isključio poremećaje u radu jetre, bubrega, srca kao moguće uzroke napadaja. Za pravilnu orijentaciju u pogledu određivanje vrste epilepsije, prognoze i terapije, od izuzetnog je značaja pravilno uzeta anamneza.

Psima kojima se tijekom neurološkog pregleda ustanove odstupanja od normale, potrebno je odrediti neurološku lokalizaciju procesa te prema popisu diferencijalnih dijagnoza, odabrati dodatne pretrage koje mogu uključivati analizu likvora, magnetsku rezonancu ili kompjutoriziranu tomografiju glave koje mogu diferencijalno razlikovati epilepsiju od stanja sinkope, narkolepsije, mijastenije gravis, vestibularnog sindroma, poremećaja u ponašanju, bolovima (posebice u području vrata) ili s normalnim ili abnormalnim pokretima tijekom spavanja. Ovisno o uzrocima za koje se sumnja da su doveli do napadaja, za pojedine pse se trebaju napraviti specifični serološki ili toksikološki testovi.

Terapija

Terapija treba biti usmjerena na uklanjanje osnovnog uzroka ako on postoji, a epileptični napadaji se liječe raspoloživim antiepileptičnim sredstvima. Svrha terapije je potpuni prestanak napadaja, a ako to nije moguće, treba postići najmanji mogući intezitet i učestalost napadaja, a da se ne ugrozi kvaliteta života kućnog ljubimca. Dva najčešće rabljena antiepileptika za dugotrajnu terapiju su fenobarbiton i kalijev bromid. Bitno je slušati i pratiti upute veterinara za davanje lijeka psu jer se lijek treba davati svaki dan u isto doba dana i ne smije se preskočiti niti jedna doza. Kao i bilo koji drugi lijek i antiepileptički lijekovi mogu imati nuspojave. Uobičajene nuspojave uključuju pojačanu žeđ i glad, učestalije mokrenje, debljanje, letargiju ili zadihanost, a ako se primjeti ozbiljno pogoršanje zdravstvenog stanja psa, obavezno se treba obratiti veterinaru. Oboljelom psu treba omogućiti mirovanje, bez posebnih uzbuđenja. Čim vlasnik posumnja da pas boluje od epilepsije, treba ga odvesti veterinaru koji će pregledati psa, dati dijagnozu i odrediti terapiju za poboljšanje zdravstvenog stanja psa, kao i poboljšanje kvalitete života psa.

Epilepsija kod pasa

Prehrana psa koji boluje od epilepsije

Ne postoji posebno napravljena hrana za pse s epilepsijom, ali je bitno izbjegavati česte promjene hrane. To ne znači da su zabranjene promjene u prehrani pasa jer ako pas s dijagnosticiranom epilepsijom jede hranu koja ne zadovoljava njegove nutritivne potrebe, odmah je potrebno izabrati uravnoteženu hranu koja će osigurati psu idealnu tjelesnu težinu i zadovoljenje svih nutritivnih i energetskih potreba.

Prehrana za pse s epilepsijom treba biti visoke kvalitete, lako probavljiva te optimalno prilagođena psu prema njegovoj dobi, aktivnosti i zdravstvenom stanju.

Povremeno se mogu davati vitamini B kompleksa koji su neurotropični i pommažu u normalnom funkcioniranju živčanog sustava, no za vitamine, kao i za bilo koje druge dodatke prehrani je potrebno komunicirati s veterinarom psa. Osim pravilne hranidbe, psu je potrebno stvoriti i mirno kućno okruženje bez stvaranja dodatnog stresa te maksimalno poboljšati kvalitetu života psa uz pružanje sigurnosti i ljubavi.

Pitajte našeg veterinara

     

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here